Výlet 1. - 3. ročník - Dalešická přehrada

Prvňáci, druháci a třeťáci se vydali na dvoudenní putování po okolí Dalešické přehrady.

V úterý 14. 6. se žáci 1. - 3. ročníku sešli před školou už v 6,30 hodin, aby se autobusem vydali do Kramolína. Tam je čekalo první z mnoha překvapení - paní učitelky se změnily na kapitána, komodora a admirála. Cestou k přístavišti si tato oslovení trénovali. Dalším překvapením byla právě plavba lodí po Dalešické přehradě, kde je přivítal kormidelník. Jako správní plavčíci si museli své místo pečlivě uklidit. Za to dostali napít "rumu". Během pití jim ale piráti ukradli poklad a tak musely děti vyhlížet, zda je někde neuvidí. Bohužel se piráti skrývali dobře, takže  pátrání po pirátech pokračovalo na pevnině. Cestou  do kempu  si zahráli bingo (hledali kamínek, klacík, květinu, list, šišku, pírko). Po ubytování do jednotlivých "lodí" si plavčíci vymysleli pro svou "loď" jméno a bojový pokřik. Aby byla jasně daná pravidla, jak se mají na lodích chovat, museli na louce najít rozstříhaný pirátský kodex a po jeho seskládání otiskem palce stvrdili, že se tímto kodexem budou řídit.  Aby se o sebe dovedli na moři postarat,  museli prokázat znalosti při poznávání světových stran, uvázat lodní uzel a oškrábat bramboru, ale také si vyzkoušeli hazardní hry (karty, kostky a tahání krátké sirky). Za výhru dostali 1  dílek puzzle. Prvňáci poté všechny dílky spojili a zjistili, že na druhé straně puzzle jim piráti nechali morseovkou psaný vzkaz, kde najdou poklad. Třeťáci vše rozluštili, ale poklad na daném místě nebyl. Zbytek odpoledne se děti zabavily na prolézačkách, hraním hry Lodě, přehazovanou a živým pexesem. Během dne měly i čas psát (prvňáci malovat) lodní deník, který ostatním přečetly (ukázaly). Den ukončil táborák. Ráno zahájily děti rozcvičkou, při které se přece jen podařil objevit poklad. Po vydatné snídani čekalo  největší překvapení - cesta domů pěšky. Za zdárné zdolání cesty (stejně jako za soutěže) byli všichni odměněni zlaťáky.  Takže plavčíci - AHOJ na dalším výletě!!!

Jitka Mašterová

Datum vložení: 16. 6. 2022 15:47