Menu
ZŠ a MŠ Vladislav
ZŠ a MŠVladislav

Školní knihobudka

Pravidla pro provoz školní knihobudky

Při průchodu vstupním vestibulem školy jste zde určitě zaznamenali nový kus zařízení- poličky s knihami, kterou jsme pracovně nazvali "knihobudka".

Myšlenka na toto zařízení vznikla v souvislosti s uspořádáním školní knižní burzy. Po jejím ukončení některým "prodejcům" zůstaly na stolech pěkné knížky pro děti, které byli jejich majitelé ochotni věnovat případným čtenářům zdarma. Inspirovány podobnými zařízeními, které můžete potkat na ulicích některých měst, rozhodly organizátorky burzy o zřízení improvizované "knihobudky" a jejím zkušebním provozu v naší škole.

Pravidla jsou jednoduchá: v "knihobudce" si může každý bez jakéhokoli záznamu vybrat knihu, která ho zaujme a místo ní donést do "knihobudky" knihu, kterou má přečtenou a již se k ní nechce vracet, tzn. že by v domácí knihovničce třeba jen zabírala místo. Jinou možností je, že knihu po přečtení vrátí do "knihobudky" bez výměny. Samozřejmě je také možné donést knihu,aniž by si dárce nějakou knihu půjčil.

Zde je nutné uvést několik důležitých zásad:

1) Do "knihobudky" dávejte jen  knihy pro děti a mládež.

2) Do "knihobudky" dávejte jen knihy, u nichž je předpoklad, že o ně současní mladí čtenáři projeví  zájem - nechceme, aby se "knihobudka" stala odkladištěm starých knih, které v současné době nikdo nečte a běžně  končí  ve sběru!

3) Zvláště mladší žáky nabádáme, aby knižní dary probrali s rodiči, aby se v "knihobudce" neocitl nějaký rodinný knižní klenot.

4) Jak již bylo uvedeno, provoz "knihobudky" je zkušební - zkušenosti z provozu budou po určité době vyhodnoceny a poté bude o osudu "knihobudky" definitivně rozhodnuto.

Budeme rádi, když se zařízení osvědčí a bude sloužit. K tomu je třeba dodržování výše uvedených pravidel a my věříme, že tomu tak bude.

A nakonec ještě poznámka: Pokud máte doma knihy, které byste mohli nabídnout jiným čtenářům, ale přece jen byste chtěli za ně nalespoň něco málo utržit, počkejte na pořádání dalšího ročníku knižní burzy (plánujeme ji  opět v předvánočním termínu v příštím školním roce).

 

 

 

Datum vložení: 4. 12. 2022 16:57
Datum poslední aktualizace: 4. 12. 2022 17:31
Autor: VM